Chili con carne & Vranac Barrique
Kategorija: Vino i hrana / Slaganje sa hranom / Preporuka /
“Chili con carne” (čili kon karne) na španskom znači “čili sa mesom”, odnosno – “ljute paprika sa mesom”, jer riječ “čili” potiče iz jezika Nahuatl” (dijalekt astečkog jezika), na kojem znači “paprika”, a odnosi se na posebnu vrstu ljutih paprika (Capsicum frutescens), koje se u Meksiku uzgajaju već 9.000 godina.
Prvi pisani zapis recepta za “čili kon karne”, inače najpopularnijeg jela sa čilijem, potiče iz 1519. godine, a zabilježio ga je Bernal Dias del Kastiljo, jedan od kapetana konkvistadora Hernana Kortesa. Glavni sastojci tog recepta su bili: čili, paradajz, so i juneće meso. To je osnova “čilija sa mesom” do današnjih dana, iako postoje stotine varijacija na tu temu (Chili verde – sa nekoliko vrsta zelenih paprika; “bijeli čili” sa ćurećim ili pilećim mesom itd.).
Postoji, takođe i suprotna verzija ovog jela “chili non carne”, dakle – “čili bez mesa”, ali je to novotarija, koja se pojavila sa vegetarijnskom modom.
Potrebno:
- 2 supene kašike čilija u prahu
- 1 kafena kašičica svježe mljevenog čilija
- 1 supena kašika kima u zrnu
- 2 kafene kašičice origana u zrnu
- 1 kafena kašičica timijana
- 1/2 kafene kašičice korijandera u zrnu
- 3-4 supene kašike vode
- 4 šnita slanine
- 1.5 kg juneće plećke isječene na kockice po 1.5 cm
- 1 srednji crni luk, isjeckan
- 3 čena bijelog luka, isitnjenog
- 2 paprike šilje, očišćene
- 300 g oljuštenog paradajza iz konzerve
- 2 1/2 šolje vode
- 1 supena kašika soka od lajma ili limuna
- 1 kafena kašičica šećera
- 350 g crvenog pasulja (iz konzerve)
- 1 kafena kašičica kukuruznog štirka (gustina) rastvorenog u nekoliko kafenih kašičica vode
- So
- Polutvrdi sir i isjeckani crveni luk za garniranje
Prirpema
1 U manjoj činiji pomiješajte čili, kim, origano, timijan i korijander. Pomiješajte sa vodom da se dobije tekstura paste. Ostavite sa strane.
2 Pržite slaninu u velikom tiganju, na srednjoj vatri, dok ne postane hrskava. Kašikom sa prorezima izvadite slaninu iz tiganja i stavite na papirni ubrus. Masnoću izvadite i stavite sa strane. Kada se slanina ohladi isitnite je na kockice i stavite sa strane.
3 Pojačajte vatru na srednje jaku, dodajte 1 kafenu kašičicu masti od pržene slanine. Ubacite kockice junetine, po grupama, tako da svaku kockicu možete da propržite sa svih strana i posolite dok pržite. Izvadite junetinu iz tiganja i ostavite sa strane.
4 Dodajte još jednu kašičicu masti u tiganj. Ubacite isijeckani luk i sotirajte dok ne omekša, oko 5 minuta. Dodajte bijeli luk i isječenu papriku, kuvajte dok ne omekša, jedan minut više. Dodajte čili pastu i kuvajte još 2-3 minuta.
5 U veliku šerpu ubacite smjesu od čilija i luka, junetinu, slaninu, paradajz (presijecite ga prstima), vodu, sok od lajma i šećer. Podesite na srednje jaku vatru dok ne počne da vri. Onda smanjite vatru. Poklopite i kuvajte oko 1.5 sat. Zatim, otvorite i kuvajte još pola sata, držeći na takvoj temperaturi da se jelo krčka.
6 Pomiješajte kukuruzni gustin sa malo vode da se rastvori i dodajte u čili, da ga zgusne. Lagano ubacujte crveni pasulj. Posolite i začinite po ukusu. Ako su vam lajm i paradajz prekisjeli, dodajte još šećera.
Na kraju, pospite rendanim sirom i kolutovima crvenog luka. Servirajte sa kukuruznim hljebom i sa pirinčem ili krompirom.
UZ VINO
Ako “čili” posmatramo kao neku vrstu gulaša, onda bismo se usudili da kažemo da ne postoji bolji gulaš za jaka crvena vina od ovog “čilija sa mesom”. Snažan, sočan, pikantan – konkretan ukus ovog jela traži upravo takva vina. I u tom smislu, mi vam preporučujemo da uz “čili” svakako probate naš barikirani Vranac.
Vranac Barrique 2012
Vino ima duboke, višeslojne arome, sačinjene od tonova šumskog voća, višanja, sa pikantnim notama bibera i suve začinske paprika u pozadini. Ukus je mekan, baršunaste teksture voćno-začinskog karaktera. Završnica ukusa je vrlo ekstraktivna, izrazito voćna, sa notama suvih šljiva i džema od smokava.